09.11.2021 г.
Имам ли някакви права като дете или юноша?
Да!
1. Всички имат права! Човешките права са онези права, които се отнасят до човешкия живот – базисни стандарти, без които хората не могат да оцеляват и да се развиват достойно. Човешките права са неотменимо и универсално присъщи на хората. Каквито например са правото на живот и правото на мнение.
2. Правата на децата са установени в Конвенцията на ООН за правата на детето и се отнасят конкретно за децата.
До каква възраст мога да се възползвам от правата на децата?
Законът определя, че под 14 годишна (в България) ти си малолетен/малолетна, а между 14 и 18 години си непълнолетен/непълнолетна. В България, както и в Европа, всички деца и юноши под 18 години имат равни, фундаментални човешки права, наречени права на децата. Те са изброени в Конвенцията на ООН за правата на детето.
Какво е Конвенцията на ООН за правата на детето?
Конвенцията, приета през 1989 година е първият инструмент в света, който обединява в пълнен обхват международните човешки права в 54 члена – в това число граждански, културни, икономически, политически и социални права, както и аспекти от хуманитарното право.
Така наречените основни принципи на Конвенцията са: право на защита от дискриминация; най-добрият интерес на детето; правото на живот, оцеляване и развитие; правото на участие. Те формира основните изисквания към реализацията на всички права заедно и поотделно.
Кои са най-важните права?
Всички права са свързани помежду си и всички са еднакво важни. Понякога се налага да мислим за правата по отношение на това, което е най-доброто за децата и юношите в дадена ситуация и което е жизненоважно за живота и защитата от вреди. Когато порастваш ти започваш да имаш повече отговорност, налага се да правиш избори и да упражняваш правата си.
Все пак, ето някои наистина жизненоважни права, които трябва да познаваш:
Член 1 – Всички лица под 18 години имат еднакви детски права.
Член 2 – Всички деца имат тези права, без значение кои са те, къде живеят, какво правят родителите им, каквъ език говорят, каква е религията им, дали са момчета или момичета, каква е културата им, дали имат увреждане, дали са богати или бедни. Никое дете не бива да бъде третирано несправедливо на каквото и да било основание.
Член 3 – Всички възрастни трябва да правят това, което е най-дорото за теб. Когато възрсатните вземат решения, те трябва да мислят за това как решенията им засягат децата.
Член 12 – Имаш правото да имаш свое мнение, което възрастните следва да изслушват и приемат сериозно.
Член 16 – Имаш право на самостоятелност.
Член 17 – Имаш право да получаваш информация, важна за твоето благополучие, от радиото, вестниците, книги, компютър и други източници. Възрастните трябва да гарантират, че информацията, която получаваш не е опасна, както и да ти помагат да намираш и разбираш информацията, която ти е нужна.
Член 19 – Имаш право да бъдеш защитен от физическо и психическо насилие и малтретиране.
Член 37 – Никой няма право да те наказва по жесток или болезнен начин.
Член 40 – Имаш право на правна помощ и справедлив процес в правосъдна система, която уважава правата ти.
Прочети Конвенцията за правата на детето.
Прочети Конвенцията за правата на човека.